“Aska i vuk” je bajkovita priča koju je napisao Ivo Andrić. U središtu priče su sukob života i smrti, hrabrosti i borbe za opstanak, prikazani kroz lik male ovčice Aske i vuka. Djelo je bogato simbolikom i bavi se temama poput borbe za život i važnosti kreativnosti i snalažljivosti u najtežim trenucima.
Prepričana lektira Aska i vuk
“Aska i vuk” je priča koju je napisao Ivo Andrić i koja govori o mladoj ovci Aski koja se suočava s naizgled neizbježnom smrću, ali koristi svoju vještinu i hrabrost da preživi.
Priča počinje opisom Aske, mlade ovce iz plemena koje čuvaju ljudi. Aska se razlikuje od svojih vršnjaka jer, umjesto da provodi vrijeme kao ostale ovce, ona gaji neobičnu želju – sanja da postane balerina. Njena majka, kao i druge ovce, smatra ples beskorisnim i opasnim zanimanjem, budući da se ovce trebaju držati stada i biti sigurne. Međutim, Aska, vođena unutrašnjom potrebom za izražavanjem, ne odustaje od svoje strasti i krišom se posvećuje plesu, trenirajući svaki pokret s nevjerovatnom predanošću i posvećenošću.
Jednog dana, dok je Aska sama lutala šumom, daleko od sigurnosti stada i majčine zaštite, naišla je na vuka. Vuk je odmah prepoznao svoju priliku – mlada, nezaštićena ovca bila je lak plijen. Bez mogućnosti bijega i svjesna da joj se smrt približava, Aska je morala brzo razmisliti šta može učiniti. Umjesto da očajava, odlučila je iskoristiti svoju jedinu snagu – ples.
Kada je vuk krenuo prema njoj, Aska je počela plesati. Svaki pokret bio je savršen, ispunjen elegancijom i gracioznošću. Vuk je stao i posmatrao je, iznenađen i zbunjen. Njegov instinkt lovca bio je preplavljen nečim što nije mogao objasniti – ljepotom i snagom Askinog plesa. Ona je plesala s takvom predanošću i strašću da je uspjela odvratiti vukovu pažnju od njegovog prvobitnog plana. Vuk, koji je navikao da plijen uvijek bježi ili se predaje, sada je bio očaran onim što vidi – ples je postao nešto što ga je držalo na distanci, fasciniralo i zbunjivalo.
Kako je vrijeme prolazilo, Aska je nastavila plesati, a vuk, iako je bio gladan, nije mogao da odvrati pogled od nje. Ipak, ples je postajao sve teži za Asku – iscrpljena i povrijeđena, bila je na rubu snage. Ali nije stajala, svjesna da njen život ovisi o tome da nastavi plesati. Kroz bol i umor, njeni pokreti postajali su sve dramatičniji, igrajući se s linijom između života i smrti.
Dok je Aska pružala svoj posljednji ples, u tom trenutku su stigli lovci. Privučeni neobičnim prizorom ovce koja pleše pred vukom, lovci su iskoristili priliku da ubiju vuka i spase Asku. Tako je Aska, zahvaljujući svojoj hrabrosti, talentu i snalažljivosti, uspjela preživjeti nešto što se činilo kao nemoguća situacija.
Priča završava simbolički – Aska je pobjegla smrti kroz umjetnost, a vuk, predstavnik surove prirode, poražen je ne samo lovačkim oružjem, već i ljepotom i snagom umjetničkog izraza.
Analiza likova
- Aska: Mlada ovčica koja sanja da postane balerina. Ona predstavlja simbol hrabrosti, snalažljivosti i kreativnosti. Iako je svjesna opasnosti, ne predaje se i koristi svoj talent da bi se suprotstavila smrti. Njena borba kroz ples pokazuje važnost umjetnosti i kako kreativnost može prebroditi teške trenutke.
- Vuk: Predstavlja surovu prirodu, okrutnost i nemilosrdnost. On je arhetipski simbol smrti i opasnosti. Iako moćan predator, pokazuje slabost pred ljepotom i umjetnošću.
- Majka ovca: Pruža kontrast Askinim snovima, jer je vezana za tradicionalne uloge i vidi ples kao nešto beskorisno i nevažno.
Analiza djela
Djelo je alegorija na borbu između života i smrti, a kroz Asku autor nam pokazuje da čak i naizgled nemoćni mogu pronaći način da se suprotstave neprijatelju. Kroz ples, kao simbol umjetnosti, Andrić nam pokazuje kako ljepota i kreativnost mogu prevladati čak i najopasnije situacije. Također, djelo istražuje važnost borbe za vlastiti san, uprkos protivljenju okoline.
Najbitnija pitanja – lektira Aska i vuk
- Kako Aska koristi ples kao oružje protiv vuka?
- Koji je simbolički značaj vuka i Aske u priči?
- Šta priča govori o ulozi umjetnosti u teškim trenucima?
- Kako autor prikazuje borbu između slabih i jakih u priči?
Citati iz lektire
- “Jer život nije samo u tijelu, nego i u onome što čovjek radi i osjeća.”
- “U tom smrtnom času, Aska se nije predala. Učinila je jedinu stvar koju je mogla učiniti: počela je plesati.”
Književni elementi
- Vrsta djela: Bajka s alegorijskim elementima.
- Teme: Borba za opstanak, umjetnost i kreativnost, snaga uma nad fizičkom snagom.
- Motivi: Ples, hrabrost, smrt, priroda, opstanak.
- Poruka: Čak i najslabiji mogu prevladati opasnost koristeći um i snalažljivost.
Bilješke o piscu
Ivo Andrić (1892-1975) bio je jedan od najznačajnijih jugoslovenskih pisaca, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1961. godine. Rođen u Travniku, Andrić je veći dio svog života proveo u Sarajevu, Beogradu i drugim evropskim gradovima. Njegova djela često se bave temama istorije, kulture i sudbine pojedinca u kontekstu složenih društvenih okolnosti.