Sumnjivo lice prepričano, analiza likova i citati

Sumnjivo lice je komedija koju je napisao Branislav Nušić 1887. godine, inspirisan tadašnjim društvenim prilikama, ali i univerzalnim ljudskim karakteristikama koje je kroz likove vješto prikazao. Radnja ovog komada događa se u maloj varoši u Srbiji, u periodu koji je obilježen političkom nestabilnošću, nepotizmom, i korupcijom među službenicima.

Nušić kroz ovaj komad parodira društvo i njegovu sklonost ka birokratskom haosu i političkoj paranoji. Kroz humor i satiru, autor se dotiče ozbiljnih tema, kao što su korupcija, nesposobnost vlasti, neznanje i paranoja koja vodi ka iracionalnom ponašanju. Priča započinje kada okružni kapetan Jerotije Pantić dobije pismo koje sadrži informacije o “sumnjivom licu” koje se navodno krije u njegovoj varoši. Ovo lice bi, prema pismu, moglo predstavljati prijetnju vlasti, što u Jerotiju budi osjećaj važnosti i moći, iako mu u suštini nedostaje politička i intelektualna kompetencija.

Glavni likovi, analiza i njihova uloga u zapletu

  1. Jerotije Pantić je glavni junak komada, okružni kapetan i simbol korumpiranog i nesposobnog sistema. On predstavlja sve ono što Nušić kritikuje – bahatost, neznanje, predrasude i nesposobnost da razumije ozbiljne političke pojmove. Kada primi pismo u kojem se navodi da u njegovoj varoši postoji sumnjivo lice, Jerotije se odmah uzbuđuje jer u tome vidi priliku da dokaže svoju važnost i političku “moć”. Međutim, njegova panika i preterana reakcija samo dodatno pokazuju njegovu nesposobnost da sagleda situaciju iz prave perspektive. Njegov lik izaziva smijeh, ali i sažaljenje, jer svojim ponašanjem pokazuje kako vlast lako može da zloupotrijebi svoj položaj iz sopstvene nesigurnosti i paranoje.
  2. Vića je pisar i Jerotijev pomoćnik, koji je podjednako nekompetentan i servilan. Vića se boji Jerotija, ali ga istovremeno podržava u njegovim pogrešnim odlukama i paranojama. On pomaže Jerotiju u svim njegovim nesmotrenim akcijama, bez ikakvog preispitivanja, pokazujući kako često okolina vlasti slijepo slijedi nadređene, čak i kada su njihovi postupci očigledno pogrešni. Vića na komičan način prikazuje tipičnog birokratu – poniznog, uplašenog, i bez sopstvenog mišljenja.
  3. Marica, Jerotijeva kćerka, i Žika, Vićin sin, unose dodatni zaplet u priču kroz ljubavni interes. Marica i Žika su mladi zaljubljeni par, koji pokušava da sakrije svoju vezu od Jerotija. Ova ljubavna priča dodaje humoristični element, jer Jerotije sumnja da je Žika tajanstveno „sumnjivo lice“, zbog čega mu zabranjuje pristup kući. Jerotijevo nerazumijevanje situacije i ljubavne prirode odnosa između Žike i Marice izaziva mnoge komične scene u kojima se otkriva njegova neosjetljivost za emocije i sopstvenu porodicu.
  4. Mita, načelnik policije, je još jedan primjer korumpiranog državnog službenika koji bez pogovora sluša svog nadređenog. Mita je odan sistemu i, poput Viće, ne pokazuje želju da preispituje Jerotijeve odluke, čak i kada su očigledno besmislene. On simbolizuje tipičnu birokratsku figuru, koja se slijepo pokorava autoritetima i nema sposobnost da prepozna širu sliku.

Zaplet i razvoj priče

Priča započinje kada Jerotije dobije pismo u kojem stoji da u varoši postoji sumnjivo lice koje predstavlja prijetnju vlasti. U pismu se navodi da je to lice stranac koji nosi “sumnjive” dokumente. Ubrzo nakon toga, Jerotije i Vića počinju da planiraju kako će pronaći tog opasnog stranca i tako osigurati svoju reputaciju. Ipak, njihovo postupanje je sve samo ne racionalno i organizovano. Oni se oslanjaju na glasine i predrasude, što rezultira serijom komičnih nesporazuma.

Tokom komada, Jerotije u svojoj paranoji sumnja u gotovo svakoga ko nije iz njegovog najužeg kruga, pa čak i u svoje bliske saradnike. Na primjer, on posumnja u svog zeta i Vićinog sina Žiku, misleći da je on potencijalno „sumnjivo lice“ jer se često viđa sa njegovom kćerkom Maricom. Ovaj komični nesporazum dodatno razotkriva Jerotijevu nekompetenciju i sklonost ka preuveličavanju prijetnji.

Vrhunac priče dolazi kada Jerotije odluči da sve sumnjive osobe uhvati u jednom velikom hapšenju. Njegov plan, međutim, postaje apsurdan jer ni on ni njegovi saradnici nemaju stvarne dokaze niti ideju kako da prepoznaju “sumnjivo lice”. U svojoj panici, Jerotije hapsi nevine ljude i sprovodi ispitivanja koja samo dodatno pokazuju njegovu nesposobnost i nerazumijevanje situacije. Na kraju, ispostavi se da u varoši zapravo i nema nikakve prave opasnosti, i da je čitava situacija rezultat njegovog preuveličavanja i nesposobnosti.

Tema i poruka

Nušić kroz ovaj komad kritikuje birokratsku nekompetentnost i sklonost vlasti da stvara prijetnje gdje ih nema. Jedna od glavnih poruka ovog djela je da vlast često zloupotrebljava svoju poziciju iz straha i nesigurnosti, a ne iz stvarne brige za sigurnost društva. Kroz lik Jerotija, Nušić ismijava one koji su u poziciji moći, a zapravo nisu sposobni ni da razlikuju stvarnu opasnost od lažne prijetnje.

Komedija Sumnjivo lice takođe naglašava kako se vlast često ponaša paranoično i traži neprijatelje čak i među sopstvenim narodom. Na taj način, Nušić prikazuje društvo koje je ne samo podložno manipulaciji i autoritarnosti, već i sklono da iz straha počne da sumnja u svakoga i sve.

Osim političke kritike, Sumnjivo lice takođe se može posmatrati kao komedija o ljudskoj gluposti i predrasudama. Likovi su vođeni stereotipima i predrasudama, bez truda da razumiju situaciju na pravi način. Jerotije sumnja u svakoga ko mu nije potpuno poznat ili se ponaša drugačije od norme, što vodi u niz komičnih i apsurdnih situacija.

Zaključak

Sumnjivo lice je i danas relevantno zbog svoje univerzalne poruke o opasnostima autoritarne vlasti, birokratije, i paranoidnog načina razmišljanja. Nušićeva komedija je zabavna i duhovita, ali takođe nosi duboku društvenu kritiku, koja se odnosi na sve sisteme u kojima vlast zloupotrebljava svoju moć. Kroz svoje komične elemente i likove, Nušić uspijeva da prikaže kako je lako vlastima da u potrazi za „neprijateljem“ zaborave na stvarne probleme i svoje građane.

Kroz komad Sumnjivo lice, Nušić je ostavio važno djelo koje nas podsjeća da je važno prepoznati i razumjeti prave probleme društva, umjesto da se stalno fokusiramo na izmišljene prijetnje.

Citati iz Sumnjivog lica

Jerotije Pantić o pismu i sumnjivom licu:

  • „Ovo je pismo važno, vrlo važno! I to moram odmah da ispitaam… Ovo je državna stvar!”
    Ovaj citat prikazuje Jerotijevu preuveličanu važnost svega što dolazi od “vlasti”, naglašavajući njegovu sklonost ka pretjerivanju i strahu od svakog papira koji dođe iz “viših krugova”.

O autoritetu i vlasti:

  • „Ko je mene vlast postavila? I ko sam ja ako ne vlast!” Ovaj citat naglašava Jerotijevu opsesiju autoritetom i uvjerenje da je vlast koja mu je data svetinja. Kroz ovu izjavu, Nušić pokazuje Jerotijevo nerazumijevanje stvarne odgovornosti i značenja njegove pozicije.

Vića (kapetanov pisar) o poslu i birokratiji:

  • „Nama je naređeno, a mi smo tu da naređenje izvršimo!” Kroz ovaj Vićin citat, Nušić se obraća apsurdnom, slijepom poštovanju prema vlasti i izvršavanju naredbi bez razmišljanja, što je česta kritika birokratskog sistema.

Komika nesporazuma i straha od stranaca:

  • „Sumnjivo lice… a šta ako je baš on? Ko zna kakav je on, može da bude neki opasan špijun!” Ovaj citat izražava Jerotijevu paranoju prema „sumnjivom licu“, koje može biti bilo ko ko se ne uklapa u njegovu sliku „normalnosti“. Njegova sumnja se bazira na predrasudama i stereotipima, što izaziva smijeh, ali i kritiku zatvorenosti i straha od nepoznatog.

O identitetu i stereotipima:

  • „Danas je lako prepoznati poštene ljude! To su oni koji nemaju ni posla ni novaca.” U ovom citatu, Nušić prikazuje ironiju društva koje mjeri poštenje prema siromaštvu, naglašavajući time apsurd moralnih standarda i društvenih normi.

Jerotije o „državnoj dužnosti“:

  • „Moramo da čuvamo ovu državu, pa makar ona propala zbog nas!” Ovaj citat sarkastično opisuje Jerotijevu opsesivnu lojalnost prema vlasti i državi, čak i ako to znači da će svojim postupcima doprineti njenoj propasti.

Ljubavna komedija (Žika i Marica):

  • „A šta će tata reći kad sazna?”
    Ovaj citat odražava strah Marice i Žike od autoriteta i straha od Jerotija, koji u svojoj paranoji sve vidi kao prijetnju, čak i nevinu ljubavnu vezu.
Scroll to Top